דף הנחיות לכתיבת מאמרים לפוליטון

הקדמה

פוליטון הוא עיתון אינטרנטי של סטודנטים ומרצים מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. העיתון הוקם בינואר 2012. העיתון מתפרסם בתצורה של גיליונות.

כל הכתבות והמאמרים שמגיעים לפוליטון עוברים עריכה מקיפה ע"י עורכי תוכן בשיתוף עם הכותבים עצמם.

על מנת לפרסם גיליונות מגוונים ואיכותיים נדרשים לנו תמיד כותבים חדשים כמו גם אנשים אחראיים שרוצים לעזור בעריכת הכתבות. נשמח לקבל פניות לכתובת המייל של מערכת העיתון politonhuji@gmail.com.

כל הכותבים והעורכות של פוליטון עושים זאת בהתנדבות.

נושאים

ככלל, יתקבל כל נושא הקשור במדע המדינה במובן הרחב ביותר: מפילוסופיה ועד סוציולוגיה פוליטית, מפוליטיקה עכשוית ועד אסוציאטיבית. נשמח לקבל רעיונות או לתרום רעיונות למי שמעוניין לכתוב אך מתלבט לגבי הנושא.

מאמרים אמפיריים

אנחנו תמיד שמחים לקבל מאמרים המשלבים עבודה אמפירית עצמאית עבור פוליטון. אנו חושבים שפוליטון הוא מקום מצוין לפרסום רעיונות ראשוניים עם בדיקות אמפיריות ראשוניות על מנת לקבל פידבק ואולי לפתח את הרעיון בהמשך למסמכים ועבודות אקדמיות. במקרה כזה, צוות העורכים של פוליטון ישמח לעזור וליעץ בניתוח הממצאים ודרך הצגתם למי שיחפוץ בכך.

תקצירי עבודות

כמו כן נשמח גם לקבל מאמרים המתבססים על עבודות אקדמיות מוכנות – כמו עבודת סמינר, תזה או דוקטורט, אשר ייכתבו באופן נגיש ובפורמט "עיתונאי" יותר.

המדורים פוסט-דוק וגלויה מחו"ל

נשמח לקבל פניות מסטודנטים מתקדמים במחלקה המעוניינים לראיין את המנחים/ות שלהם עבור המדור "פוסט-דוק".

כמו כן, נשמח לקבל פניות מסטודנטים שלמדו בעבר במחלקה וכעת לומדים באוניברסיטאות בחו"ל ומעוניינים לכתוב במדור "גלויה מחו"ל".

ראיונות

רעיונות למרואיינים מעניינים – אנשי אקדמיה, סטודנטים במחלקה או בכלל – יתקבלו בשמחה. כמו כן, ניתן לשלב קטעי ראיונות בכתבות נושאיות. לדוגמא, בכתבה על המשבר הכלכלי ניתן לשלב קטעי ראיונות עם מומחיות בתחום.

עריכה

כעיקרון, איננו מתחייבים לקבל כל מאמר שישלח לנו. לכן, עדיף לפנות אל המערכת לפני תחילת העבודה על המאמר – זאת על מנת שנאשר את הנושא ונדע להערך מראש ולפני הדדליין הסופי עם סדר הכתבות ואופיין.

כל הכתבות עוברות עריכה בכמה שלבים:

לאחר הגשת הטיוטא הראשונה של הכתבה במועד שיימסר לכותבים מראש, תועבר הכתבה לעורך תוכן. העורך יעבוד בשיתוף הכותבת עד ליצירת גרסא סופית שתוסכם על ידי שני הצדדים. במקרים מסויימים תעביר העורכת הראשית את הכתבה לעריכה אצל עורך נוסף לקבלת חוות דעת נוספת, או תבצע עריכה נוספת בעצמה.

אנו מאמינים שתהליך העריכה הוא לא פחות חשוב מתהליך הכתיבה, וכי הכותבים והעורכים יכולים ללמוד ממנו הרבה ולהפיק ממנו.

לאחר קבלת הגרסא הסופית שתאושר ע"י הכותב יתכנו שינויים קוסמטיים נוספים על ידי עורך האתר ובאישור העורכת הראשית. לאחר פרסום הגיליון הכותבת יכולה לבקש לערוך שינויים קטנים בכתבתה. הבקשות תלקחנה בחשבון אולם המערכת לא מתחייבת לקבל את כל (או חלק מ-) השינויים המבוקשים.

מבנה

אורך הכתבות

אורך הכתבות נע בדרך כלל בין 1000 ל-2000 מילה. ניתן לפרסם גם כתבות ארוכות יותר, אך ברוב המקרים הדבר איננו מומלץ. אפשר להגיש בשלב הראשון כתבות מעט יותר ארוכות ולהיות פתוחים (או אף לבקש מראש להתיעץ) עם העורך לגבי קיצוצים.

כותרות

הכותב יכול להמליץ על כותרת לכתבה. ברוב המקרים אנו מקבלים את דעת הכותב (לעתים בשינויים קלים). גם עורכי הכתבה יכולים להציע הצעות לכותרת המאמר. בסופו של דבר ההחלטה הסופית על כותרות המאמרים והכתבות כפי שיופיעו בעמוד הראשון שמורות למערכת העיתון.

כותרות משנה

בכתבות ארוכות מומלץ לחלק את הטקסט עם כותרות משנה בגוף הטקסט. המערכת שומרת לעצמה את הזכות לחלק כתבות ארוכות לכותרות משנה גם אחרי שלב העריכה הסופית, בהתאם לשיקולי עריכה ועיצוב.

הפניות

קישורים

מכיוון שמדובר בפורמט אינטרנטי, קישורים (לינקים) לעמודי אינטרנט הם הדרך המומלצת ביותר להפנות את הקוראים למקורות אחרים. יש להוסיף את הקישורים בטקסט עצמו (באמצעות hyperlink) והקישור יעבור ישירות לאתר לכשנעלה את הכתבה.

מראי מקום

מראי מקום לספרים או מאמרים ניתן לעשות בשיטה של ציטוט בגוף הטקסט באמצעות סוגריים בגוף הכתבה עם מחבר ושנה. במקרה כזה יש לצרף רשימת מקורות בסוף. יחד עם זאת, זכרו שמדובר במאמרים קצרים באינטרנט, לא מומלץ להפריז בסקירות ספרות והפניות כפי שמתבקש בעבודה אקדמית קלאסית. בשלב העריכה יורדו במידת הצורך הפניות אשר אינן מתאימות לדעת העורכים לפורמט העיתון.

הערות שוליים

ככלל, עדיף להמנע בכלל או להמעיט בהערות שוליים. זכרו שמדובר במאמרים המתפרסים בגרסא מקוונת ואנשים לא רגילים לקרוא הערות שוליים מרובות במאמרי אינטרנט. במקרה וכן מוסיפים הערות שוליים (ולפעמים חייבים), קחו בחשבון שכרגע אין באפשרותנו להכניס הערות שוליים אקטיביות (עם קישור ישיר להערה), כך שההערה תופיע כמספר בגוף הכתבה ללא קישור, ותוכן ההערה יופיע למטה בתחתית המאמר.

מצורפים

גרפים וטבלאות

גרפים וטבלאות יש לצרף בנפרד מהטקסט של הכתבה עצמה. בגוף הכתבה יש לכתוב את מיקומי הגרפים והטבלאות. לדוגמא: [גרף 1 כאן]. לאורך תהליך העריכה אפשר להכניס את הגרפים והטבלאות בגוף הטקסט, אולם בגרסא הסופית נרצה לקבל תרשימים וטבלאות בקבצים נפרדים ובפורמט של תמונה (JPG).

תמונות

לכל כתבה בפוליטון מצורפת תמונה מזהה בעמוד הראשי וכן תמונות נוספות בגוף הכתבה. כדאי, ואף רצוי, להמליץ בפני המערכת על תמונות שילוו את כתבה. המלצה על תמונה יכולה להיות בצורת רעיון או הכוונה בלבד, לא חייבים למצוא תמונה בפועל. יחד עם זאת, בגלל שיקולי מערכת (בהם זכויות יוצרים, טעמים אסתטיים, עיצוב הכתבות והעמוד הראשי) המערכת שומרת לעצמה שיקול דעת סופי ובלעדי באשר לתמונות שיוצגו – הן בעמוד הראשי והן בגוף הכתבה. כמובן שנתחשב בבקשות מיוחדות ובדעתם של הכותבים, אך לא נוכל לקבל כל הערה או בקשה לתמונה.

תמונות ואיורים אישיים

אנו מעודדים מאוד לשלוח לנו תמונות ואיורים שאתם (או מי מטעמכם ובאישורם) צילמתם, איירתם, עיבדתם או הכנתם. תמונות אלו יזכו קרוב לודאי לקידום בכתבה ויופיעו לצד שם הצלם/מאייר/מכין. יש לציין בצמוד למשלוח התמונה היכן היא צולמה, מי/מה מצולם בה, מתי צולמה, או כל פרט רלוונטי אחר. פרטים אלו יופיע בתחתית התמונה בגוף הכתבה.

שליחת מאמרים

מאמרים ישלחו ישירות למייל של מערכת פוליטון עד למועד הסופי שיימסר לכותבת. את המאמרים יש לשלוח בפורמט וורד, או לעשות שיתוף לקובץ בגוגל דוק.

במידה ואתם לא מספיקים לשלוח מאמר עד הדדליין, אנא צרו קשר מראש. אנחנו צריכים לדעת באיזה שלב נמצאת הכתבה על מנת להערך עם העורכים.

זכרו – הכנת גיליון היא עבודה מורכבת ומסובכת שתלויה באנשים רבים – כותבים ועורכים, וכולם מקדישים לכך זמן בהתנדבות מלאה. אנא עזרו לנו לבצע התהליך באופן חלק ומיטבי עבור כל הנוגעים בדבר.

 

כתיבה ועריכה נעימה!

לירן הרסגור, עורכת ראשית

רז שיינרמן, עורך האתר

דוא"ל מערכת העיתון: politonhuji@gmail.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s