דבר מערכת – גיליון 6

הגיליון הקודם של פוליטון היה גיליון בחירות מיוחד שנכתב והופק בשיתוף מערכת העיתון "פקפוק" של המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בתקופה של לפני בחירות הנושא הפוליטי עולה לראש סדר היום הציבורי ונוכח מאוד בחיינו. כשיצאנו עם "קול קורא" לגיליון הבחירות המשותף היינו בטוחים שנקבל המון פניות ותור ישתרך מחוץ למערכות (הוירטואליות) שלנו. בפועל, בגזרת מדע המדינה מספר הפניות היה אמנם לא גדול, אולם ניתן היה לסמוך על תלמידי מדע הפוליטיקה שיימצא מתוכם מספר מכובד של כותבים שירצו לקחת חלק ולכתוב על הבחירות. בגזרת סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, לעומת זאת, המצב היה קשה יותר. זה קצת הפליא אותנו, ובעיקר את עורכי "פקפוק", אולם כאנשי אקדמיה טובים, מיד מצאנו גם בכך תופעה חברתית-פוליטית מעניינת שאפשר לנסות ולהעלות תאוריות שונות ומשונות על מנת להסביר אותה. כצפוי, הדבר גם הוביל לכתבה מעניינת בנושא של אלעד אור, אחד מעורכי "פקפוק", בגיליונם האחרון.

הגיליון הנוכחי של פוליטון עולה לאוויר, באופן סמלי, מיד לאחר השבעת הממשלה החדשה. בגיליון זה תוכלו למצוא שתי כתבות בעקבות הבחירות האחרונות. רז שיינרמן מציע הסבר משלו לשאלה שמטרידה חוקרי התנהגות פוליטית – מדוע אנשים מצביעים, ובפרט, מדוע זהו מעשה רציונלי. אור טוטנאור כותב על הקשר שבין העליה בפרסונליזציה הפוליטית לבין התרופפות המערכת המפלגתית והחלשות המפלגות כגורם אידאולוגי מארגן .

אלונה דולינסקי בכתבה מרתקת על השאיפות הלאומיות בסקוטלנד ומשמעותיהן עבור הממלכה המאוחדת, ויניב שכטר כותב על פינלנד כמודל לשוק חופשי וליברלי עם התערבות ממשלתית ורמת מיסוי גבוהה. בעקבות חג פורים שחל זה מכבר הולכת רונית סבטי אחורה בזמן, ומספרת על ושתי ואסתר ועל הממלכה האחמאנית – סיפור המגילה בעיניים קצת אחרות. בנוסף, אסף שפירא, החוקר הגירה, כותב במלאת עשור לחוק האזרחות והכניסה לישראל ומציע ביקורת והצעות לתיקון.

פגישה מקרית שלה ברחוב עם יענק'לה רוטבליט הולידה סדרת פגישות של יולי רזייב עם הכותב הנערץ עליה. בגיליון זה תוכלו למצוא ראיון בלעדי איתו.

לסיום, ענייני אקדמיה: נעם גדרון כותב גלויה מהרווארד ומספר על ההשראה שהוא מוצא לאחרונה בעת עלעול דווקא בהקדמות לספרים. רעות איצקוביץ' מלכה בראיון עם המנחה שלה לדוקטורט, שהוא גם ראש המחלקה החל משנה זו, פרופ' ראובן חזן. אלון בורשטיין, דוקטורנט במחלקה, חולק עם הקוראים עצות ותובנות לגבי הליך העבודה על תזת המ.א.

חג אביב שמח!

קריאה נעימה,

לירן הרסגור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: