דבר המערכת: גיליון 4 (וקול קורא)

עכשיו זה כבר ברור. סמסטר החורף שמתחיל השבוע יעמוד בסימן בחירות. בעוד כשבועיים יערכו הבחירות המדוברות בארה"ב, ובשבוע האחרון של הסמסטר – בחירות בישראל. באותו שבוע גם יושבע נשיא ארה"ב הנבחר.

בתקופה זו של קמפיין בחירות יש תחושה כללית שהפוליטיקה הופכת להיות רלוונטית מתמיד. אנשים רוצים לדבר על פוליטיקה, מתעניינים בפוליטיקה, ואפילו מתגייסים לפעילות פוליטית. טקטיקות, בריתות, מעברים, גושים, מועמדים חדשים וישנים… כל הזמן קורה משהו. פוליטי.

עבורנו, סטודנטים ומרצים למדע המדינה, זוהי תקופה מצויינת להשמיע את קולנו בנושאים שעל הפרק. לרתום את הידע המחקרי בתחומים השונים ואת ההבנה הרחבה והעמוקה בתהליכים ובתופעות פוליטיות על מנת לחלוק ולהשמיע ידע, הסבר ופרשנות. גם בציבור, גם בתקשורת, וגם בשיחות אישיות. זה הזמן לתת לידע לדבר, ולא להשאיר את הבמה רק לפופוליזם שטחי.

הגיליון הבא של פוליטון יהיה גיליון בחירות מיוחד. אנחנו קוראים לסטודנטים וסטודנטיות, מרצים ומרצות במחלקה, לפנות אלינו ולהציע נושאים למאמרים שיוכלו להשתלב בגיליון זה. כל עיסוק בבחירות מכל הבט שהוא יכול לבוא בחשבון, אך אנא פנו אלינו עם הנושא ופירוט קצר על המאמר לפני כתיבתו על מנת שנאשר אותו. איננו מתחייבים לקבל מאמר שישלח ללא תיאום מראש.

טקס ההשבעה לנשיאי ארה"ב מתקיים ב-20 לינואר כל ארבע שנים. השנה הטקס יערך יומיים בדיוק לפני הבחירות בישראל וחמישה ימים לפני תום הסמסטר.

בגיליון הנוכחי תוכלו למצוא, כרגיל, כתבות מקשת רחבה של נושאים. אדם הופמן ראיין את ד"ר אלון פלד על האזרח הוירטואלי בעידן המידע – מה אנחנו מוכנים ולא מוכנים שהממשלה תדע עלינו, מה היא עושה עם המידע הזה, ועל המתח שבין השמירה על פרטיות לבין יעילות ביצועית. אור טוטנאור כתב מאמר המציג תקציר של עבודת התזה שלו, הבוחנת את האופוזיציה בישראל ממבט השוואתי ומספקת תובנות מעניינות מאוד בנושא. עוד בהקשר הישראלי ועם רלוונטיות לבחירות המתקרבות, רז שיינרמן ואנוכי עוסקים בחסרונותיו של פתק ההצבעה בישראל, ומציעים חלופה מקובלת בדמוקרטיות אחרות. ולגבי הבחירות הקרובות בארה"ב, אודי בקר מציג סקירה מעמיקה של נושא התרומות בקמפיינים פוליטיים: מי ומי בנותני התרומות לאובמה ורומני, איך העניין עובד באופן כללי, ומה המצב בישראל.

בגיליון זה מספר כתבות על סיומים: אילון ברוך חולק עם הקוראים את תחושותיו של סטודנט שנה ג', לקראת תחילת שנת לימודיו האחרונה; עומר יעיר ישב לשיחה עם פרופ' מריו שניידר, ראש המחלקה היוצא, על חוויותיו ומחשבותיו משלוש השנים בתפקידו זה; ואילו יהונתן רשף מסכם את חוויותיו לקראת סיום לימודי הדוקטורט ב-London School of Economics.

מיכאל זיו קנת כותב על המיתוס של "התחרדות ירושלים", הדיון שהוא מעורר בעיר והשלכותיו. ד"ר אודי שפיגל חוזר לנושא המאבק על גיוס חרדים לצבא, אותו מאבק שרק לפני מספר חודשים מילא את כותרות העיתונים והיה העילה לפירוקה של ממשלת אחדות ואילו היום כאילו נעלם מסדר היום הציבורי, ושואל – למה אנחנו נאבקים, לשם מה, ואת מי העניין משרת. ולבסוף, ענב הכט, שמתחילה את שנתה השניה במחלקה, החליטה לנצל את חופשת הקיץ על מנת להבין למה סטודנטים למדע המדינה צריכים ללמוד פילוסופיה פוליטית ומהי תרומתו של התחום לדיסציפלינה.

מערכת פוליטון מאחלת לכולם שנה מעניינת ומוצלחת!

קריאה מהנה,

לירן הרסגור  22-10-2012

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: